WEDM, EDM

obróbka materiałów za pomocą drutu

Nowoczesne techniki obróbki materiałów z wykorzystaniem drutu są bardzo skuteczną alternatywą dla wcześniej stosowanych metod. Na tym polu warto wyróżnić przede wszystkim EDM i WEDM – obróbkę elektroerozyjną (Electrical Discharge Machining), która najczęściej polega na drążeniu oraz jej wariant wykorzystujący drut (Wire Electrical Discharge Machining – elektroerozyjne cięcie drutem). To właściwie dwa podejścia do tego samego procesu, który opiera się na wykorzystaniu wyładowań elektrycznych pomiędzy elektrodą roboczą a powierzchnią obrabianego materiału. Sporą zaletą takiego rodzaju przetwarzania tworzyw jest możliwość pracy z niezwykle twardymi materiałami, jak również z elementami, które są stosunkowo trudne w obróbce przy użyciu innych metod – jednym z nich jest stal hartowana.

EDM a WEDM – kluczowe różnice

Najważniejszą kwestią, która odróżnia proces EDM od WEDM, jest rodzaj zastosowanej elektrody roboczej. W przypadku WEDM standardowa elektroda jest zastępowana drutem o średnicy pomiędzy 0,02 a 0,5 mm. Tego typu elementy są wykonywane z mosiądzu, miedzi, wolframu, molibdenu; w niektórych przypadkach taki materiał może stanowić wyłącznie pokrycie. Warto podkreślić, że przy zastosowaniu WEDM drut również ulega erozji, podczas gdy w przypadku EDM proces ten dotyczy jedynie obrabianego materiału.

 

Jak wygląda proces EDM?

Obróbka EDM opiera się na wykorzystaniu wyładowań elektrycznych zachodzących pomiędzy elektrodą roboczą a powierzchnią obrabianego przedmiotu. Co ważne, kontakt mechaniczny pomiędzy tymi płaszczyznami nie występuje. W zależności od panujących w hali warunków odstęp wynosi przeważnie od 0,01 do 0,08 mm. Usuwanie materiału odbywa się za pomocą energii elektrycznej, która ma postać wyładowań iskrowych lub łukowych. Zachodzą one w dielektrycznym ośrodku roboczym, który nie przewodzi prądu. Z tego względu możliwa jest wyłącznie obróbka materiałów przewodzących prąd.

W trakcie wyładowania pomiędzy elektrodą roboczą a powierzchnią obrabianego przedmiotu powstaje kanał plazmowy, który wydziela gazowy pęcherz. W tym momencie temperatura wynosi aż około 13000°C. Na końcu procesu, gdy wyładowanie zniknie, ciśnienie znacząco spada, co prowadzi do wyparowania roztopionego materiału i uzyskania pożądanego kształtu.

usługa edm

 

usługi od gekert

Jak wygląda proces WEDM?

Wycinanie elektroerozyjne WEDM rozpoczyna się stosunkowo wcześnie – zanim jeszcze dojdzie do nacięcia lub naruszenia struktury obrabianego przedmiotu. Proces ten zaczyna się w chwili, gdy drut zbliża się do materiału na odległość wymaganą do osiągnięcia natężenia pola elektrycznego większego od granicznego obrabianego przedmiotu. W momencie tym zaczyna się formować szczelina czołowa, która w miarę upływu czasu stopniowo się powiększa. Proces trwa do chwili, gdy elektroda znajdzie się co najmniej w połowie obrabianego materiału. Przy powiększaniu się szczeliny czołowej pojawia się kolejna szczelina, tym razem boczna, która powstaje wskutek ścinania materiału wokół elektrody roboczej. Co ważne, jej wielkość zależy przede wszystkim od odporności elektroerozyjnej obrabianego materiału, a także od naciągu drutu i szybkości jego przewijania. Taki sposób obróbki materiałów charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysoką wydajnością i dokładnością, które stanowią jedne z największych atutów tego rozwiązania. Z wykorzystaniem WEDM możliwa jest bardzo precyzyjna zmiana kształtu obrabianego przedmiotu.

 

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z nami?

Nasz zakład specjalizuje się w świadczeniu różnorodnych usług produkcji oraz obróbki elementów metalowych. Wykonywane przez nas zadania obejmują obróbkę skrawaniem, jak również wycinanie elektroerozyjne. Zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie w tym zakresie przekłada się na wykonywanie części wysokiej jakości; dodatkowo dysponujemy rozbudowanym zapleczem technologicznym, które pozwala nam sprawnie wykonywać nawet najbardziej złożone zlecenia. Nasz wykwalifikowany personel czerpie z wiedzy zdobytej przez lata świadczenia profesjonalnych usług, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewniać klientom najwyższą wartość. Decydując się na współpracę z naszym zakładem mechanicznym, można mieć pewność w kwestii specjalistycznego wsparcia, profesjonalnego wykonania oraz rzetelnego podejścia do wszystkich projektów.

W ramach procesów EDM i WEDM wykorzystujemy zaawansowane rozwiązania dostarczane przez najbardziej cenionych producentów. Nasz park maszyn zawiera wszystkie niezbędne urządzenia potrzebne do realizacji obróbki elektroerozyjnej i elektroerozyjnego cięcia drutem.

Zapraszamy do współpracy!
usługa frezowania