Szlifowanie

szlifowanie urządzeń

Szlifowanie metalu to jeden z procesów obróbki wiórowej, wykorzystywany do modyfikacji zarówno struktury powierzchni materiału, jak i kształtu przedmiotu. W przeciwieństwie do toczenia i frezowania, które polegają na usunięciu stosunkowo dużej części tworzywa z powierzchni obrabianego elementu, sposób ten ogranicza się do zdzierania niewielkiej ilości wierzchniej warstwy. Z tego względu pierwsze dwie metody są wykorzystywane do całościowego przygotowywania przedmiotów o określonym kształcie i charakterystyce, podczas gdy szlifowanie zalicza się do obróbki wykończeniowej.

Obok toczenia i frezowania szlifowanie jest metodą obróbki skrawaniem, przygotowaną z myślą głównie o przerabianiu przedmiotów wykonanych z metali, takich jak stal hartowana. Przetwórstwo tego typu może być wykorzystane w przypadku elementów walcowanych, kutych, a nawet odlewanych – to proces charakteryzujący się sporą różnorodnością w zastosowaniu. Gładzenie powierzchni elementu polega na wprowadzeniu narzędzia w ruch obrotowy, podczas gdy szlifowany przedmiot może pozostawać nieruchomy lub również się przemieszczać, ruchem obrotowym lub posuwowym.

Szlifowanie metalu – kiedy wykorzystuje się taką metodę obróbki?

Podstawowym zastosowaniem szlifowania jest wprowadzenie końcowych zmian na powierzchni obrabianego elementu. W ten sposób można pozbyć się chropowatości, wygładzić i dotrzeć wybrany przedmiot. Szlifowanie może jednak być stosowane także do pracy na dużych powierzchniach – przewagą nad innymi rodzajami skrawania pod tym względem jest możliwość obrabiania twardych materiałów. Poprzez ścieranie materiału szlifierką można także usunąć delikatne defekty na powierzchni tworzywa powstałe wskutek eksploatacji. Kolejnym zastosowaniem jest zabezpieczanie powierzchni przed stosunkowo niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

Narzędzia wykorzystywane do szlifowania metalu

Szlifowanie realizuje się za pomocą specjalistycznego narzędzia wyposażonego w narzędzie skrawające – w tym przypadku jest to szlifierka z tzw. ściernicą. Elementem ściernym szlifierki może być zarówno osełka, jak i taśma ścierna; ściernice są wykonywane z różnych materiałów, które łączy przede wszystkim odporność na ścieranie przy kontakcie z metalem o różnej twardości. Możemy wyróżnić między innymi diamenty, bor czy korund. Wykorzystuje się tutaj także spoiwo, które łączy materiały użyte do produkcji elementu ściernego – może ono być zrobione z gumy, metalu, a nawet z żywicy.

usługa szlifowania

 

szlif u gekert

Rodzaje szlifowanych powierzchni

Procesowi szlifowania można podda wiele powierzchni, które różnią się nie tylko kształtem, lecz także materiałem wykonania. Najczęściej są to różnego rodzaju wałki, płaszczyzny oraz otwory. Jak wygląda szlifowanie poszczególnych kształtów? W przypadku brył wykorzystuje się szlifierki kołowe wzdłużne lub poprzeczne. Proces ten polega na zamocowaniu wałka i poddaniu go ruchowi obrotowemu aż do uzyskania odpowiedniego wygładzenia powierzchni. Szlifowanie płaszczyzn odbywa się z kolei z użyciem jednej z dwóch metod: obwodowej lub czołowej. Pierwsza z nich jest dokładniejsza, lecz wymaga większego nakładu czasowego; drugi sposób cechuje się z kolei wyższą wydajnością obróbki kosztem nieco mniejszej precyzji.

Płaszczyzny szlifuje się przede wszystkim po to, by usunąć zarysowania i zabrudzenia, jak również w celu nadania im połysku. Dzięki szlifowaniu można zneutralizować ślady korozji, jednocześnie w pewnym stopniu chroniąc materiał przed dalszym zużyciem.

 

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z Zakładem Mechanicznym Gekert?

Nasza firma specjalizuje się w świadczeniu usług produkcji elementów metalowych, jak również obróbki z wykorzystaniem różnych metod. W ramach naszej oferty znajduje się szlifowanie, frezowanie i toczenie z systemami CNC. Wieloletnie doświadczenie w branży w połączeniu z rozbudowanym parkiem maszyn pozwala nam sprawnie realizować nawet najbardziej wymagające zlecenia. Nasza kadra dysponuje szerokimi kwalifikacjami, które wraz ze sporą wiedzą zdobytą przez lata pracy przy obróbce metali przekładają się na wysoką jakość naszych usług. Obróbka jest realizowana zarówno z użyciem rozwiązań CNC, jak i poprzez konwencjonalne metody.

Zapraszamy do współpracy!
Szlifowanie