Frezowanie CNC

usługa frezowania

FREZOWANIE CNC - Zakład Mechaniczny Gekert oferuje usługę frezowania detali o maksymalnych gabarytach [X]1200mm x [Y]800mm na obrabiarkach 3,4 osiowych oraz konwencjonalnych. Minimalna ilość partii to 10 sztuk.

Frezowanie jest procesem obróbki skrawaniem w którym główny ruch obrotowy wykonuje narzędzie, przedmiot obrabiany wykonuje ruch posuwowy, zależnie od rodzaju maszyny ruch posuwowy może również wykonywać narzędzie.

Tory ruchu posuwowego przy frezowaniu mogą być:

  • Proste
  • Krzywe płaskie
  • Krzywe przestrzenne

 

usługa frezowania

Czym charakteryzuje się frezowanie CNC i dlaczego ten proces jest tak często wykorzystywany w produkcji i obróbce elementów dla różnych dziedzin przemysłu? Warto zacząć przede wszystkim od samego pojęcia, jakim jest sterowanie CNC. Computerized Numerical Control, czyli skomputeryzowane sterowanie numeryczne – już z samej nazwy tej metody można wywnioskować jedną z jej głównych cech, która wiąże się jednocześnie z jej kluczowymi zaletami. Za ruch części maszyn odpowiada komputer – takie rozwiązanie pozwala osiągnąć maksymalną precyzję i zminimalizować błędy czy pomyłki. Samo frezowanie jest natomiast jednym z rodzajów obróbki skrawaniem, podczas którego elementom wykonanym z różnych materiałów (m.in. metalu, drewna i tworzyw sztucznych) nadawany jest pożądany kształt. W przypadku frezowania maszyna odpowiada za ruch obrotowy, a krawędź narzędzia porusza się wzdłuż powierzchni materiału.

Frezowanie CNC jest wykonywane z wykorzystaniem specjalnego, wieloostrzowego narzędzia nazywanego frezem. Jego wygląd może trochę przypominać masywne wiertło. Cały proces odbywa się z użyciem specjalnie przystosowanego narzędzia – frezarki. Istotną rolę odgrywa tutaj współgranie wspomnianego wyżej ruchu obrotowego i posuwowego. W zależności od rodzaju maszyny frez lub obrabiany przedmiot jest przesuwany zgodnie z posuwem materiału, lub przeciwnie do jego kierunku. Warto zaznaczyć, że tego typu obróbkę można wykonać z użyciem konwencjonalnych metod lub urządzeń CNC. W przypadku rozwiązań CNC proces frezowania nadzoruje zintegrowany z frezarką mikrokomputer. To z kolei gwarantuje wysoką dokładność w nadawaniu kształtu przedmiotom i częściom. Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki wiórowej, podobnie jak szlifowanie i toczenie.

 

 

Jak dokładnie przebiega frezowanie CNC?

Ze względu na ważną rolę tej metody obróbki i jej różne zastosowania warto nieco bliżej przyjrzeć się, jak działa ten proces. Frezowanie pozwala kształtować przedmiot poprzez usuwanie nadmiaru wierzchniej warstwy materiału aż do uzyskania pożądanego efektu. W większości przypadków frezowanie CNC polega na poddawaniu obróbce materiału poprzez wprowadzenie narzędzi w ruch obrotowy i przesuwanie obrabianego elementu. Można także spotkać się z rozwiązaniami, które zakładają jednoczesny ruch obrotowy i posuwowy samego narzędzia. Przy obydwóch opcjach ostrza freza stopniowo ścinają tworzywo, z którego wykonany jest dany przedmiot.

Frezowanie dzieli się na walcowe i kształtowe – różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami dotyczy rozmieszczenia krawędzi frezu. W pierwszym przypadku znajdują się one na powierzchni walca, a w drugim na powierzchni bardziej złożonej bryły. Dodatkowo rozróżnia się frezowanie przeciwbieżne i współbieżne. Tutaj z kolei różnicą jest posuw krawędzi tnącej – jest on odpowiednio przeciwny lub zgodny z kierunkiem przesuwania samego materiału.

usługa frezowania
usługa frezowania

Zalety frezowania CNC

Metoda obróbki materiału, jaką jest frezowanie CNC, posiada wiele zalet, które docenią fachowcy. Najważniejszą korzyścią tej metody obrabiania materiału jest elastyczność tego procesu. Frezowanie CNC umożliwia wykonanie dokładnych kształtów i otworu w materiale, nawet tych najbardziej złożonych. Z racji tego, że za wszystkie parametry tego procesu odpowiedzialny jest algorytm, który można w każdej chwili edytować, otrzymując kompletnie nowe parametry. Inną ważną zaletą tego rodzaju frezowania jest o wiele krótszy czas trwania niż w przypadku frezowania konwencjonalnego, a to wszystko przez zastosowanie specjalnego systemu CNC, dzięki któremu możliwe jest automatyczne wykonanie procesu obrabiania frezem. Ponieważ to komputer nadzoruje proces – liczba potencjalnych błędów, które mogłyby powstać w trakcie obrabiania materiału, jest zredukowana do minimum. Oznacza to, że do wykonania jednego elementu potrzebny jest mniejszy nakład materiału. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas, a także fundusze, które musielibyśmy przeznaczyć na dodatkowy materiał. 

Frezowanie CNC - co można zyskać?

Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? To metoda, która oferuje sporo zalet w stosunku do konwencjonalnych metod obróbki. Skomputeryzowane frezowanie CNC jest bardziej wydajne – tego typu systemy zapewniają sprawne przeprowadzenie procesu, maksymalną precyzję, a także wysoką powtarzalność danego procesu. Za przeprowadzenie obróbki odpowiada komputer, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędów jest o wiele niższe niż przy obsłudze maszyny bezpośrednio przez pracowników. To przekłada się na sporą dokładność obróbki, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo kadry. Pracownicy nie muszą mieć styczności z frezem ani z obrabianym materiałem. Rola operatora maszyny wygląda tutaj zupełnie inaczej niż przy standardowych metodach obróbki – jego zadania skupiają się przede wszystkim na obsłudze systemu CNC i wprowadzaniu zmian w algorytmach.

Toczenie i frezowanie CNC – różnice

Wśród metod obróbki sterowanej numeryczne można wyróżnić toczenie, frezowanie CNC i wiele innych. Jak wygląda różnica pomiędzy toczeniem a frezowaniem? To przede wszystkim inny rodzaj wykonywanych elementów. Pierwsza z tych metod jest wykorzystywana do wytwarzania części o powierzchni bryły obrotowej (m.in. kule, stożki, wałki), z kolei frezowanie CNC jest stosowane przy płaskich powierzchniach (np. koła zębate).

Zapraszamy do współpracy!
usługa frezowania

 


 

Główne zalety frezowania CNC


Do głównych zalet frezowania CNC można zaliczyć:

  • - bardzo wysoką precyzję obróbki,
  • - idealne odwzorowanie projektu,
  • - możliwość uzyskania dużej liczby powtarzalnych elementów,
  • - uniwersalność zastosowania.

Frezowanie przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie pozwala na obróbkę różnych materiałów, w tym metalu i stali. Dlatego cieszy się bardzo dużą popularnością i jest stosowane w wielu sektorach. 


Gdzie wykorzystuje się frezowanie CNC?


Frezowanie CNC to proces, który jest wykorzystywany w wielu branżach przemysłu i nie tylko. Dokładność obróbki przy zachowaniu niskich nakładów finansowych i małych strat materiału sprawia, że jest to metoda wyjątkowo chętnie wybierana.

Frezarki CNC stosuje się między innymi w:

  • -branży reklamowej — służą do wycinania gadżetów promocyjnych, również tych o nietypowych kształtach i rozmiarach,
  • -przemyśle ciężkim, 
  • -przemyśle spożywczym,
  • -przemyśle meblowym,
  • -branży chemicznej,
  • -narzędziowniach — za ich pomocą tworzy się matryce, tłoczniki i formy wtryskowe, 
  • -branży motoryzacyjnej — frezowanie CNC pozwala na prowadzenie masowej produkcji elementów metalowych wykorzystywanych do budowy pojazdów.

Frezowanie CNC sprawdza się zarówno w zakładach prowadzących produkcję na dużą skalę, jak i tych zajmujących się wykonywaniem elementów jednostkowych, na przykład prototypów.


Toczenie i frezowanie CNC - istotne różnice


Istotną różnicą pomiędzy toczeniem i frezowaniem CNC jest przebieg samego procesu. Toczenie jest metodą obróbki wiórowej, która polega na zmniejszaniu średnicy obrabianego obiektu. Prowadzi się je przy wykorzystaniu jednopunktowego narzędzia skrawającego. Przedmiot mocuje się w uchwycie i nadaje mu dużą prędkość obrotową. Element toczący jest do niego stopniowo dosuwany, tak aby uzyskać odpowiednią siłę posuwu. 

Frezowanie CNC polega natomiast na ruchu obrotowym frezu, a nie obrabianego przedmiotu. Obiekt jest umieszczony nieruchomo, a element skrawający porusza się względem niego.

Te dwie metody różnią się także tym, że podczas toczenia frez stale przylega do obiektu, a podczas frezowania, zbliża się do niego, a następnie odrywa. 

Zarówno toczenie, jak i frezowanie CNC są bardzo chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu.