Toczenie CNC

Toczenie CNC — czym charakteryzuje się taka usługa?

Zakład Mechaniczny Gekert oferuje usługę toczenia o maksymalnej średnicy 320mm i długości 800mm również z detalami wymagającymi frezowania. Minimalna ilość partii to 10 sztuk.

Toczenie dzielimy na wewnętrzne, zewnętrzne oraz zgrubne i wykańczające ponadto ze względu na trajektorie ruchu narzędzia wyróżniamy toczenie:

  • Wzdłużne
  • Poprzeczne
  • Profilowe

Czym charakteryzuje się toczenie CNC? Usługi toczenia CNC są wykorzystywane przy produkcji różnego rodzaju elementów o powierzchni brył obrotowych, które znajdują zastosowanie w licznych branżach przemysłu – od motoryzacji, poprzez meblarstwo, aż po rolnictwo. Tego typu części są stosowane także podczas tworzenia dekoracji. Toczenie i frezowanie CNC to dwa najbardziej rozpowszechnione procesy obróbki skrawaniem, które polegają na pozbywaniu się kolejnych warstw materiału, aby uzyskać wybrany kształt. Choć podobieństw między tymi metodami jest dość dużo, istnieje także wiele różnic, które przekładają się na znacząco inne zastosowanie obu procesów.

W przypadku toczenia można wykorzystać zarówno klasyczne metody obrabiania, jak i nowoczesne procesy CNC. Maszyny tego typu są sterowane komputerowo – sam skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control, czyli komputerową obsługę urządzeń numerycznych. Za większą część procesu odpowiada zatem elektronika przemysłowa – specjalnie przystosowane systemy i komponenty pracują z najwyższą precyzją pod kontrolą ściśle określonych algorytmów działania. W ramach toczenia obrabianemu elementowi nadaje się kształt bryły obrotowej – najczęściej stożka, walca czy gwinta zewnętrznego lub wewnętrznego.

Proces toczenia wykonywany jest za pomocą urządzenia nazywanego tokarką. Przedmiot poddawany obróbce jest wprowadzany w ruch obrotowy za pomocą wrzeciona tokarki (lub, w przypadku tokarek karuzelowych – przez wrzeciono stołu). Narzędzie wykonuje ruch posuwowy. Jest to istotna różnica w stosunku do frezowania – to urządzenie działa na zasadzie ruchu obrotowego.

Zapraszamy do współpracy!

 

 

 

Usługi toczenia CNC – maksymalna precyzja

W przypadku toczenia konwencjonalnego za bezpośrednią obsługę tokarki odpowiedzialny jest pracownik, podczas gdy przy metodach CNC większość procesu odbywa się z udziałem komputera. To bardzo istotna różnica, która sprawia, że sterowanie CNC jest uznawane za szybszy i bezpieczniejszy proces. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie dokładnie określonego kształtu, a także wyeliminowanie różnic pomiędzy kolejnymi wytworzonymi elementami. Operator maszyny nadal jest niezbędny do obsługi sprzętu, lecz jego rola skupia się przede wszystkim na nadzorowaniu pracy maszyny i modyfikowaniu parametrów.

Jak wygląda toczenie CNC?

Ta metoda obróbki wiórowej pozwala kształtować kulisty, walcowaty lub stożkowy przedmiot za pomocą usuwania nadmiaru wierzchniej warstwy materiału aż do momentu uzyskania pożądanego kształtu. Toczenie CNC polega na odpowiednim połączeniu ruchu obrotowego przedmiotu oraz ruchu posuwowego narzędzia. Całość procesu nadzoruje mikrokomputer, który jest integralną częścią tokarki CNC. Taki komputer należy odpowiednio zaprogramować, implementując odpowiedni algorytm w języku odpowiednim dla danej maszyny. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zachowanie maksymalnej precyzji, lecz także zautomatyzowanie sporej części tego procesu – to kolejna istotna zaleta względem konwencjonalnego toczenia.

usługa toczenia

 

 

 

toczenie CNC

Toczenie CNC – zalety

Pierwsze rozwiązania tego typu pojawiły się już w latach 40. XX wieku, a ich popularność zwiększyła się wraz z rozwojem komputerów. Obecnie toczenie CNC jest jedną z najpopularniejszych metod obróbki materiałów, która znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Co stoi za popularnością tego procesu? Na pierwszym miejscu z pewnością należy wyróżnić wysoką dokładność, która jest wynikiem zastosowania mikrokomputera. W ten sposób można łatwo wyeliminować wpływ błędu ludzkiego na efekty obróbki. Jednocześnie komputerowo sterowane części maszyny mogą pracować z bardzo dużą prędkością, co przekłada się na zwiększoną wydajność. Do tego dochodzi redukcja ryzyka wypadku związanego z kontaktem pracowników z maszynami czy też samym obrabianym materiałem.

Toczenie CNC umożliwia wykonanie bardzo dokładnych kształtów i otworów w materiałach – nawet najbardziej złożone projekty nie stanowią większego problemu. Kolejną kluczową zaletą jest spora elastyczność tej metody obróbki. Z racji tego, że wszystkie parametry są definiowane na poziomie urządzenia, można swobodnie modyfikować różne wytyczne dotyczące procesu obrabiania materiału. Zmniejszenie liczby potencjalnych błędów i możliwość zachowania wysokiej precyzji w nieskomplikowany sposób przekłada się na oszczędność czasu i materiału.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia powtarzalności procesu. Wszystkie parametry, takie jak ułożenie poszczególnych części maszyny czy też samego przedmiotu, są ściśle określane przez oprogramowanie CNC. W efekcie każdy kolejny element jest obrabiany w dokładnie ten sam sposób.

Toczenie a frezowanie CNC – różnice pomiędzy popularnymi metodami obróbki

Zarówno toczenie CNC, jak i frezowanie znajdują szerokie zastosowanie w świecie przemysłu. To procesy, które są w pewnym stopniu do siebie podobne, jednak występują między nimi kluczowe różnice związane z rodzajem wyprodukowanych elementów. Frezowanie jest wykorzystywane do obróbki przedmiotów o płaskiej powierzchni, a toczenie – o powierzchni brył obrotowych. To wiąże się bezpośrednio z charakterystyką ruchu, w jaki wprowadzane jest urządzenie i obrabiany element. Toczenie jest w pewnym sensie przeciwieństwem frezowania – ruch obrotowy narzędzia jest zamieniany na posuwowy.

Kolejną różnicą między toczeniem a frezowaniem CNC jest to, że podczas toczenia frez jest cały czas w kontakcie z obrabianym materiałem. Natomiast frezowanie polega na jego odsuwanie i przysuwaniu w zależności od potrzeb.

Zapraszamy do współpracy!
usługa toczenia cnc

 


 

Toczenie CNC - precyzyjna i szybka obróbka elementów cylindrycznych i stożkowych

 

Toczenie CNC to jedna z popularnych metod wchodzących w zakres obróbki przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie. Jest niezastąpiona podczas wykonywania elementów o kształcie cylindrycznym lub stożkowym. Pozwala na stworzenie bardzo wielu egzemplarzy w krótkim czasie. Dodatkowo zapewnia wysoką precyzję i powtarzalność procesu.

Toczenie CNC jest metodą obróbki sterowaną numerycznie. To oznacza, że wymaga stworzenia projektu w programie komputerowym, a następnie przeniesienia go do maszyny CNC. Urządzenie przeprowadzi proces toczenia bez konieczności ręcznego zarządzania poszczególnymi frezami. Właśnie dlatego toczenie CNC jest wyjątkowo precyzyjne, ponieważ eliminuje ryzyko błędu popełnionego przez operatora. 

 

Dlaczego warto zlecić toczenie CNC?

 

Toczenie CNC, podobnie jak inne metody obróbki numerycznej, mają wiele zalet, które przekładają się na jego popularność. Poznaj najważniejsze z nich. 

  • - Bardzo wysoka precyzja — za pomocą toczenia CNC można idealnie odwzorować stworzony projekt w rzeczywistości. Gotowy produkt odpowiada wymiarom i parametrom przewidzianym przez projektanta.
  • - Wysoka powtarzalność — toczenie CNC umożliwia wykonanie wielkoseryjnej produkcji identycznych elementów. Produkt może powstać w dowolnej liczbie powtórzeń, bez straty dla zachowania  precyzji.
  • - Szybkość procesu — maszyny CNC pracują znacznie wydajniej niż te obsługiwane ręcznie. 
  • - Bezpieczeństwo pracy — tokarka CNC nie wymaga od operatora bezpośredniej obsługi, dlatego nie jest on narażony na wypadki przy pracy. Zarządzanie maszynami ogranicza się do zaprogramowania ich działania zgodnie z projektem.

 

To sprawia, że toczenie CNC jest polecane do wszystkich prac, które wymagają wykonania wielu powtarzalnych elementów o kształcie walca, cylindra lub stożka.