Obróbka CNC

obroka cnc

Stały rozwój przemysłu sprawia, że precyzja produkowanych i obrabianych elementów z różnych materiałów ma coraz większe znaczenie. Z tego powodu na popularności zyskały metody wykorzystujące sterowanie komputerowe, które gwarantuje maksymalną dokładność wykonywanych procesów. Jedną z tego rodzaju technologii jest obróbka CNC, która znalazła zastosowanie w wykonywaniu metalowych części. Do przetwarzania materiału za pomocą tej metody niezbędna jest specjalistyczna maszyna wyposażona w mikrokomputer, który odpowiada za sterowanie sprzętem w sposób automatyczny.

Takie podejście sprawia, że udział pracowników w obróbce metalu czy produkcji części może być znacznie mniejszy. Ograniczenie roli człowieka pozwala również znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się niedoskonałości i pomyłek w trakcie realizacji procesów. Jednym z obszarów, w którym wykorzystuje się metodę CNC, jest obróbka skrawaniem. To czynność polegająca na dokładnym skrawaniu wierzchniej warstwy materiału aż do uzyskania pożądanego efektu. Ze względu na zminimalizowanie błędów w pracy maszyn – obróbka CNC jest niezwykle oszczędna i efektywna. Nad tymi procesami wciąż muszą jednak czuwać wyspecjalizowani pracownicy, którzy odpowiadają przede wszystkim za korygowanie ustawień i pilnowanie prawidłowego działania urządzeń. Regulacja parametrów jest wykonywana bezpośrednio przez mikrokomputer, podczas gdy operator wprowadza wymagane zmiany.

 

Obróbka skrawaniem – na czym opiera się ten proces?

Obróbka skrawaniem CNC może obejmować czynności takie jak toczenie, frezowanie czy szlifowanie. Każde z tych zadań opiera się na podobnych założeniach, lecz dokładny wygląd procesu jest zupełnie inny. Wszystkie z nich łączy jednak ogólny przebieg obróbki – usuwanie wierzchniej warstwy materiału pozwala nadać końcowemu elementowi oczekiwany kształt. To proces odwrotny do druku 3D. Drukowanie przyrostowe polega na nakładaniu specjalnego tworzywa warstwa po warstwie – z kolei przy obróbce CNC kolejne części są usuwane zgodnie z danym projektem.

Podczas obróbki skrawaniem warstwy metalu lub innego materiału są przeważnie usuwane z wykorzystaniem energii mechanicznej, która jest generowana przez przystosowane do tego zadania narzędzia. Nieco inaczej wygląda erozyjna obróbka CNC, na przykład typu EDM czy ECM – w tych przypadkach za usunięcie tworzywa odpowiada odpowiednio energia elektryczna i elektrochemiczna. Warto przy tym zaznaczyć, że obrabianym materiałem może być nie tylko metal, lecz także drewno czy tworzywo sztuczne. Obróbka skrawaniem dzieli się na wiórową i ścierną.

proces obróbki skrawaniem
obrobka skrawaniem i jej zalety

Zalety obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem CNC to metoda zapewniająca wiele korzyści. Przede wszystkim warto wspomnieć o elastyczności tego procesu – pozwala on na wykonanie praktycznie dowolnego kształtu czy otworu w materiale. Z użyciem programów do obsługi maszyn CNC można modyfikować różne parametry obróbki. Nie można przy tym pominąć kwestii oszczędności czasu – proces trwa znacznie krócej niż w przypadku użycia tradycyjnych sposobów. Mniejsza jest również ilość zużytego materiału. Takie połączenie sprawia, że obróbka CNC jest bardzo opłacalna zarówno pod względem czasu, jak i wykorzystanego tworzywa.

 

 

 

 

Dlaczego obróbka CNC to lepszy wybór niż konwencjonalne przetwórstwo metalu?

Obróbka CNC ma także inne zalety, które sprawiają, że zyskuje przewagę nad innymi konwencjonalnymi sposobami. Warto zwrócić uwagę na wysoką wydajność, jak również bezproblemową powtarzalność danego procesu. Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo – pracownicy mają ograniczoną styczność z narzędziami i samym materiałem, co zdecydowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadku na terenie zakładu. Na koniec warto podkreślić jeden z największych atutów tego rodzaju obróbki – jest nim bardzo wysoka dokładność, przewyższająca precyzję standardowych metod.

Kiedy warto zrezygnować z obróbki CNC na rzecz innych metod?

Podobnie jak każda metoda przetwarzania materiałów, również obróbka CNC ma swoje minusy. Największym z nich jest wysoki koszt zakupu urządzeń – są one o wiele droższe niż konwencjonalne narzędzia. To z kolei wiąże się ze wzrostem ceny wytworzenia pojedynczego elementu, jednak w zamian zyskujemy niezrównaną precyzję i wydajność. Co więcej, osoba obsługująca narzędzie z systemem CNC musi nie tylko dysponować umiejętnościami obsługi narzędzia skrawającego oraz wiedzą z zakresu metod pomiarowych. Często niezbędna będzie również znajomość rozwiązań informatycznych – co skutkuje dłuższym czasem wdrożenia danego pracownika. Jednocześnie wiąże się to z mniejszą dostępnością profesjonalistów na rynku. Aby móc wykorzystać pełny potencjał obróbki CNC, należy postawić na usługi firm specjalizujące się w takich usługach, których kadra dysponuje dużym doświadczeniem. To wymagania, które spełnia między innymi właśnie Zakład Mechaniczny Gekert – oferujący swoje wsparcie na terenie całej Polski.

Zapraszamy do skorzystania z usług obróbki skrawaniem CNC!
usługa frezowania

 


 

Zalety obróbki skrawaniem CNC - precyzja, powtarzalność i szybkość wykonywania elementów

 

Obróbka CNC to metoda, którą wykorzystuje się w wielu różnych branżach przemysłu i nie tylko. Pozwala na uzyskanie nieosiągalnej dotąd precyzji, powtarzalności i szybkości wykonywania różnego typu elementów. 

Liczne zalety obróbki skrawaniem CNC sprawiają, że po maszyny sterowanie numerycznie sięgają zarówno wielkie zakłady zajmujące się produkcją masową, jak i niewielkie firmy wytwarzające produkty jednostkowe. W każdym przypadku obróbka pozwala na zoptymalizowanie procesów produkcyjnych, obniżenie ich kosztów i uzyskanie wyrobów o dokładnie określonych parametrach.

 

Na jakie etapy dzieli się obróbka skrawaniem CNC?

 

Sam przebieg wykonywania elementów za pomocą obróbki skrawaniem CNC jest bardzo szybki i dokładny. Aby jednak prowadzić go w sposób wydajny i precyzyjny konieczne jest stworzenie projektu i przeniesienie go do komputera, który zarządza pracą maszyn. 

Dlatego obróbka CNC musi obejmować następujące etapy:

  • - stworzenie projektu w specjalnym programie komputerowym przystosowanym do współpracy z urządzeniami do obróbki skrawaniem,
  • - adaptacja projektu — musi zostać przystosowany do planu sterowania narzędziami, 
  • - obróbka skrawaniem, czyli właściwy proces nadawania przedmiotom zaprojektowanego kształtu. 

 

Choć CNC nie wymaga dużego zaangażowania operatora podczas samego toczenia czy frezowania, to taki proces musi zostać właściwie przygotowany. Zajmują się tym programiści specjalizujący się w projektowaniu dla obróbki skrawaniem CNC. 

 

Usługi obróbki skrawaniem CNC — kiedy warto je zlecić

 

Usługi obróbki skrawaniem mogą polegać na wykonywaniu różnych wyrobów. Dlatego cieszą się bardzo dużą popularnością i optymalizują procesy produkcyjne w wielu branżach. 

Obróbkę CNC warto zlecić szczególnie wówczas, gdy zależy Ci na wykonaniu dużej liczby identycznych elementów, na przykład:

  • - części motoryzacyjnych (bloków cylindrów, przekładni, sworzni, zaworów, osi i wielu innych),
  • - części mebli, 
  • - gadżetów reklamowych,
  • - narzędzi, 
  • - elementów elektronicznych (płytek drukowanych, obudów, uchwytów),
  • - elementów konstrukcji stalowych.

 

Warto podkreślić, że usługi obróbki skrawaniem CNC nie muszą obejmować wyłącznie produkowania wyrobów ze stali lub metalu. W taki sposób przygotowuje się również elementy z tworzyw sztucznych, na przykład wskaźniki na deskach rozdzielczych pojazdów czy uchwyty do maszyn.